Jdi na obsah Jdi na menu
 


z Velehradu na Hostýn a Radhošť

3. 1. 2014

Rozvoj církevní turistiky pokročil zejména na Moravě. Lidé o ni mají zájem a církevní památky jsou základem turistických balíčků mnoha regionů. Ve Zlínském kraji funguje už tři roky projekt Otevřené brány. Je do něj zapojeno 21 kostelů, které loni vidělo na 95 tisíc lidí.

Zlínský kraj se jako první zapojil i do mezinárodní organizace Cammini d' Europa, která propaguje poutní stezky. Díky ní se tak kraj může prezentovat i v publikacích a na internetových stránkách, kam by se jinak nedostal. Chce se zaměřit zejména na poutní místo Velehrad, místo kde před 1150 lety zahájili svou misi věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Velehrad je bezesporu nejvýznamnějším poutním místem východní Moravy. Je to místo, které je spojováno i s bývalým sídelním městem Velké Moravy Veligradem a je to místo, která má velice zajímavý duchovní rozměr. Je tam například pochován kardinál Špidlík, který si Velehrad zamiloval.
 
Když mluvíme o poutních místech, musíme zmínit i 'maják Moravy' Svatý Hostýn. Je to poutní místo se vším všudy, včetně dvou křížových cest. Stará cesta byla doplněna křížovou cestou, kterou navrhl a zrealizoval slovenský architekt Jurkovič. To je architekt, který navrhl například lázně Luhačovice nebo turistické útulny na Pustevnách. Svatý Hostýn jako poutní místo má i své restaurace, své poutní domy. Na Svatém Hostýně je postavena i nejstarší kamenná rozhledna na Moravě. Základní kámen položil císař František Josef I..
 
Zlínský kraj vytvořil trasu, která se nazývá Poutní stezky východní Moravy. Organizace Camini d' Europa na ni poslala dvě italské poutnice. Dostaly itinerář, jízdní řád a vydaly se na pouť, o které obě hovořily v superlativech. Poutníci mohou na cestě navštívit například dřevěné kostely na Valašsku, a jiná magická místa východní Moravy.
 

kaple.jpg

Poutním místem je i bájná hora Radhošť. Dnes na vrcholu Radhoště stojí kaple, která je zasvěcena Cyrilu a Metodějovi a před kaplí stojí sochy těchto dvou světců. Na Radhošť je každoročně cyrilometodějská pouť. Je to natolik krásný kopec, že tam chodí lidé sami od sebe.

 
Pak máme velmi zajímavé a pro spoustu i místních takové dojímavé místo, které se jmenuje Provodov. V Provodově je poutní kostel v lese, dva kilometry za obcí. Je postaven u pramene zázračné vody a zvláštností je, že na oltáři je motiv Panny Marie, která kojí Ježíška.
 
Církevní památky jsou i v dalším turistickém produktu Zlínského kraje, který se jmenuje Jantarová stezka. Jantar se těžil v severním Polsku a převážel se přes celou Evropu, mimo jiné i přes Moravu, ke zpracování do Itálie. A právě trasu karavan s jantarem sleduje Jantarová stezka. Ta je lemována přírodními zajímavostmi i poutními místy.
 
Cesty zaměřené na církevní památky připravuje i Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava. Vytvořila program Cesta za obnovenou spiritualitou jihomoravských klášterů a poutních míst. Cílem je představení života současných nebo nově obnovených klášterních komunit
 
Nově vytvořená Svatojakubská cesta na Jižní Moravě vede po značkách Klubu českých turistů. Celkově je na jižní Moravě vedeno 180 km tras, které vedou poutníky do Santiaga de Compostela ze všech stran jižní Moravy.

Cesta připomíná misijní cestu sv. Jakuba před dvěma tisíci lety z Jeruzaléma na Pyrenejský poloostrov. Svatý Jakub se stal patronem poutníků a v Evropě je bezpočet variant Svatojakubských cest spojujících kostely zasvěcených svatému Jakubovi i místa duchovního charakteru.

 

Článek je převzat z přepisu pořadu Českého rozhlasu (red. Zdeňka Kuchyňová). Zkráceno. Původní text: http://www.radio.cz/cz/rubrika/cestujeme/z-velehradu-na-hostyn-a-radhost